Reklama
 
Blog | Aleš Tůma

DDT je jed. Jedy musíme zakázat. Nebo ne?

Tipněte si, co může zachránit zhruba milion lidských životů ročně: a) Hnutí Duha, b) zákaz DDT, c) používání DDT.

Ano, C je správně. Ekologickým aktivistům vstávají hrůzou vlasy, Afrika může slavit. Světová zdravotnická organizace přehodnocuje svůj přístup k pesticidu DDT a doporučila jej pro postřiky v lidských obydlích. DDT je totiž levným a efektivním prostředkem v boji proti malárii. Dříve se masivně používalo i v zemědělství, v roce 1962 ale vyšla kniha Rachel Carsonové "Tiché jaro" o následcích DDT na životní prostředí (hlavně vymírání ptáků, proto ten název; více viz Wikipedia či Osel). Následná hysterie vedla k zákazům DDT – bohužel se tak s vaničkou vylilo i dítě a kromě zemědělství bylo omezeno i použití DDT pro hubení moskytů.

S trochou nadsázky tak můžeme říct, že Rachel Carsonová má na svědomí přinejmenším tolik mrtvých jako Adolf Hitler (odhady se liší). Gratulujeme!

Plošné zákazy DDT ilustrují typickou vlastnost ekologických aktivistů. Jakmile uvidí jakékoliv riziko pro životní prostředí, okamžitě se začnou bít za jeho úplnou eliminaci, bez ohledu na realitu, bez ohledu na náklady (sami koneckonců náklady nemají, tedy s výjimkou nákupu barev a papíru na výrobu transparentů). V případě DDT si i úředníci WHO po 30 letech uvědomili, že riziko poškození zdraví nebo přírody je zanedbatelné ve srovnání s rizikem úmrtí na malárii. Zdravý rozum zvítězil, v jiných případech ale za vítězství ještě bude muset tvrdě bojovat.

Reklama

Podobným případem je třeba jaderná energetika. Aktivisté před branami Temelína by asi byli dost šokovaní, kdyby zjistili, že daleko větší jaderné riziko než atomové elektrárny představují elektrárny uhelné. Uhlí totiž obsahuje určité množství radioaktivních prvků, které se jeho spalováním uvolňují do přírody. Ale viděli jste někdy demonstranty v protiradiačních oblecích třeba ve Chvaleticích?

Mimochodem, říká vám něco jméno Norman Borlaug? Pravděpodobně ne. Což je zvláštní vzhledem k faktu, že zachránil miliardu lidských životů – tak se někdy shrnuje výsledek takzvané zelené revoluce, jejíž je Borlaug "otcem".

Dnes už by se asi zelená revoluce nepovedla, ekologičtí fanatici by ji zadusili v zárodku.

P.S.: Pokud to o DDT bylo ve zprávách, tak mně omluvte, o víkendu jsem byl na semináři Foundation for Economic Education (případně blognu až budou k dispozici fotky a mp3 záznamy).

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama