Reklama
 
Blog | Aleš Tůma

Greenspanovo danajské dědictví

Alan Greenspan vydal paměti, v Británii zákazníci oblehli pobočky banky Northern Rock ve snaze vybrat svoje vklady a v USA centrální banka prudce snížila úroky. Jak to všechno souvisí? Velmi úzce. (Ale příště už fakt blognu na nějaké zábavnější téma!:)

Když Greenspan vloni předával křeslo šéfa americké centrální banky Benu Bernankemu, noviny byly plné oslavných ód. Ani dnes si bývalý "nejmocnější bankéř světa" nemůže stěžovat na nedostatek zájmu, nejnověji díky pamětem, vydaným pod názvem "The Age of Turbulence".

Pozornost vzbudila jeho kritika vládních výdajů a války v Iráku, trochu méně mediálně atraktivní je část knihy věnovaná obecným ekonomickým problémům. V ní se – velmi správně – píše, že pro ekonomickou prosperitu je klíčový respekt k vlastnickým právům nebo že není dobrý nápad řešit nerovnost příjmů pomocí daní. Ale jak napsala recenzentka agentury Bloomberg, žádnou velkou senzaci Greenspanovy paměti nenabízejí.

Nenajdeme v nich ani kapitolu nazvanou "Jak jsem nafukoval bubliny", která by tu rozhodně být měla. Byla to právě politika Fedu, která relativně nízkými úroky na konci 90. let nafoukla "dot com" bublinu. Poté, co bublina splaskla, začal Fed další kolo snižování úroků, dokonce na mnohaletá minima, ve snaze "předejít recesi". Rozdíl byl v tom, že tentokrát se úvěrová expanze neprojevila v technologických odvětvích, ale prudkým růstem cen nemovitostí.

Reklama

Greenspan přitom existenci realitní bubliny ještě loni popíral. Teď už předpovídá recesi celé ekonomiky a dvouciferný propad cen nemovitostí.

Mýlit se je lidské. Je ale zvláštní, že si bývalý šéf Fedu navzdory svým přešlapům dokázal vybudovat pověst geniálního kormidelníka ekonomiky. Když odcházel z úřadu, noviny psaly, že "investoři i spotřebitelé si budou ještě dlouho užívat dědictví, které po sobě zanechává". Ve světle současné situace na finančních trzích ta věta vyznívá poněkud komicky.

Investoři si uvědomili, že rozmach trhu nemovitostí byla jen další bublina. Problémy se splácením hypoték v USA dosahují rekordních rozměrů, protože v době "levných peněz" dostal úvěr prakticky kdokoliv. Banky a investiční fondy počítají ztráty a sotva uplyne den, aniž by se objevila zpráva o problémech další firmy.

A jaké má být řešení? Více státních zásahů. Další kolo snižování úroků, finanční injekce na záchranu bank v problémech, větší regulace finančních trhů… ale není to všechno jen léčba příznaků?

Naprostá většina ekonomů se shodne na tom, že pokud stát určuje ceny rohlíků, ledniček nebo třeba práce, trhy přestávají fungovat. Z nějakého důvodu ovšem věří, že "cenu peněz" není možné nechat napospas trhu a jedině sofistikované modely centrálních bank zajistí, že ekonomika bude fungovat správně. Jenže centrální banka tápe ve tmě stejně jako jakýkoli jiný centrální plánovač.

Spontánní pokles úroků by za normálních okolností znamenal, že je k dispozici více úspor a může se více investovat. Nízké úroky by byly důsledkem větší ochoty lidí vzdát se současné spotřeby ve prospěch vyšší spotřeby v budoucnosti.

Pokud ale sazby uměle snižuje centrální banka, vyvolává iluzi rozmachu. Jakmile období levných peněz skončí, ukazuje se, že došlo ke špatným investicím – třeba v podobě tisíců rozestavěných luxusních bytů na Floridě, ve kterých nikdo nehodlá bydlet.

Snižování úroků pouze oddálí likvidaci špatných investičních projektů a vyvolá novou úvěrovou expanzi v komerčních bankách. Fed prohlašuje, že úterní snížení sazeb je nutné k prevenci "nepříznivých vlivů na ekonomiku, které by jinak mohly vzniknout z poruch na finančních trzích". Centrální banka bude "konat tak, jak bude třeba na podporu cenové stability a udržitelného ekonomického růstu". Je to ale právě snaha Fedu řídit ekonomiku, která způsobuje hospodářský cyklus.

Pokud bude následovat další agresivní snižování sazeb, bude to znamenat, že Bernanke jde v Greenspanových stopách a hodlá napodobit jeho úspěchy při vyvolávání bublin a recesí a znehodnocování dolaru.

Centrální banku ovšem nejde jen tak zrušit. Neměl by kdo zachraňovat komerční banky, jak dokládá nejnověji případ britské Northern Rock. Ta musela minulý týden využít nouzový úvěr od Bank of England, což zneklidnilo vkladatele natolik, že zahltili internetové bankovnictví i pobočky ve snaze vybrat svoje úspory.

Ministr financí i guvernér centrální banky přispěchali s ujištěním, že se není čeho bát a v případě potřeby poskytne vláda záruky na vklady (jdoucí nad rámec běžného pojištění vkladů). Zároveň ujišťují vkladatele, že mohou svoje peníze kdykoli vybrat. Jenže to není tak docela pravda.

Běžný účet je v podstatě půjčkou bance, která peníze z něj obratem investuje do úvěrů – nebo třeba do rizikových hypoték. Pokud při tom utrpí ztrátu a vkladatelé jí přestanou věřit, bez vnější pomoci jednoduše zkrachuje. Runy na banku nejsou záhadnou přírodní katastrofou ani výstřelkem staromódních Britů, ale rizikem, které je nedílně obsažené v současném bankovním systému.

Vláda samozřejmě banky krachovat nenechá, takže cenu zaplatí daňoví poplatníci – buď přímo, nebo v podobě inflační daně, pokud centrální banka situaci "zachrání" emisí nových peněz. To platí pro Británii, Spojené státy nebo libovolnou jinou ekonomiku.

Jedna novinová charakteristika Alana Greenspana zněla: "Stal se známým tím, že byl skutečně brilantní ve věcech, o kterých většina lidí nevěděla, co znamenají." V této souvislosti se nabízí citát přisuzovaný Henrymu Fordovi: "Kdyby lidé rozuměli bankovnímu a měnovému systému, do zítra by vypukla revoluce."

Vyšlo 20. 9. na Neviditelném Psovi.

P.S.: přidávám dvě videa. Na prvním mluví kongresman (a doufejme že příští prezident USA) Ron Paul o tom, jak Fed ničí americkou ekonomiku. Bernanke v odpovědi hezky mlží.

Druhé video je nevážný, ale poučný rozhovor s Alanem Greenspanem. (Zajímavý zvlášť po 2:20.)

P.P.S.: Tento příspěvek není doporučením k nákupu/prodeji jakýchkoli investičních instrumentů. Autor se zříká veškeré odpovědnosti za finanční či psychickou újmu utrpěnou četbou tohoto textu.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama