Reklama
 
Blog | Aleš Tůma

Můžou za inflaci housky?

Inflace byla ve třetím kvartále meziročně 2,9 procenta. Podle serveru aktuálně.cz je za tím "nový viník" - potraviny. Jenže není zdražení jako zdražení.

Lidová moudrost je asi taková, že zdražení = inflace. Ropní šejkové přiškrtí kohoutky a hned jí tu máme, mršku. Problém je v tom, že lidová moudrost má trochu zmatené pojmy.

Může skutečně cena ropy nebo rohlíků způsobit inflaci? Odpověď je NE. Pokud se zvýší cena jednoho nezbytného statku, jak zareagují spotřebitelé? Pravděpodobně sníží poptávku po jiných statcích, které proto zlevní. I pokud ropa zdražuje tak drasticky, že se to projevuje v cenách v samoobsluze, je stále poněkud nešťastné označovat to za inflaci. Cena totiž vyjadřuje relativní vzácnost. Pokud na trhu panuje přesvědčení, že ropy bude nedostatek, cena stoupá. Zdražování je tak tedy v tomto případě projevem větší vzácnosti zdrojů.

Inflace je ale realitou bezmála stejně jistou jako daně a smrt. Index spotřebitelských cen neustále roste, u nás tempem mezi dvěma a třemi procenty ročně. Znamená to, že zboží a služby jsou stále vzácnější? Zjevně ne. Kde je tedy zakopán pes? Obvykle v centrální bance.

Reklama

Slovo inflace v původním významu označuje nadměrnou emisi peněz, hlavní hobby centrálních bankéřů. Pokud centrální banka na zdražení ropy nijak nereaguje, trhy se mu nějak přizpůsobí. Co se ale stane, banka pokud v obavě ze "zpomalení hospodářského růstu" pumpuje do ekonomiky nové peníze? … víření bubnů …. Rostou ceny! Pokud lidé mají v peněženkách více peněz, mohou si dovolit zaplatit více za všechny statky. Výsledkem je nárůst CPI (a další nepříjemnosti).

Malá citace: "Žádná vláda dobrovolně nepřijme odpovědnost za vyvolání ani mírné inflace, nemluvě vůbec o hyperinflaci. Vládní úředníci hledají vždycky nějakou výmluvu – chamtivé obchodníky, silné odbory, marnotratné spotřebitele, arabské šejky… ani jeden z osočovaných viníků ale nevlastní tiskárnu, na níž by mohl zákonně vyrábět ty kousky papíru, které nosíme po kapsách, a říkáme jim peníze." Tolik Milton Friedman v knize Za vším hledej peníze, kterého cituje i (člen bankovní rady ČNB) prof. Holman ve svojí učebnici makroekonomie.

Závěrem přiznávám, že i já jsem coby elév v novinách produkoval zprávy typu "Inflace zrychlila kvůli cenám energií". Inu, člověk se pořád učí..:) A navíc, pokud napíšete "růst indexu spotřebitelských cen", editor to zaručeně zkrátí na "inflace"; a do titulku se to taky dát nedá. Tož tak.

P.S.: míru růstu peněžní zásoby v ČR najdete například na serveru finance.cz.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama