Reklama
 
Blog | Aleš Tůma

To je ten váš kapitálizmus…

"Vláda samozřejmě banky krachovat nenechá, takže cenu zaplatí daňoví poplatníci." Tohle jsem psal před rokem o situaci v USA. A co se stalo tento týden? Federálové převzali správu dvou obřích hypotečních agentur, přezdívaných Freddie Mac a Fannie Mae, aby je zachránili před pádem...

Podobně jako investiční banka Bear Stearns, kterou převzal za asistence státu konkurenční JPMorgan, i hypoteční agentury patří do kategorie "příliš velké na to, abychom je nechali zkrachovat".

Nechtějte po mně, abych se hrabal v jejich rozvaze, a rozebíral tady, kde přesně problém. Ostatně, asi by to nebylo pěkné čtení, protože obě společnosti už v minulosti měly svoje účetní skandály.

V podstatě šlo o to, že Fannie a Freddie měly podporovat poskytování úvěrů na bydlení (vznikly jako státní instituce, poté byly privatizovány ale "veřejnoprávní" poslání jim zůstalo). To činily za prvé tak, že za úvěry ručily. Investor, který do hypotéky
vložil peníze, se v případě výpadku splátek zahojil u agentury. Taková investice byla bezpečnější, což zvýšilo ochotu trhu financovat bydlení. Za druhé, Fannie a Freddie hypotéky i
přímo nakupovaly. Celkem tak mají co do činění
s bezmála polovinou všech hypoték v
USA.

Reklama

Jenže rozmach problémů se splácením vedl ke ztrátám a snížil hodnotu hypoték v držení Fannie a
Freddieho. Zároveň investoři začali za to, že jim půjčí, požadovat vyšší úrok. Když vám klesá hodnota majetku a zároveň musíte platit víc za to, co dlužíte, máte problém.

Freddie už je fakticky zbankrotovaný: hodnota závazků převyšuje hodnotu majetku o několik miliard dolarů. Navíc agentury výši svého kapitálu uměle nadhodnocovaly, ale na tom vlastně nezáleží, daňový poplatník zatáhne cokoli.

Jinak to ani dopadnout nemohlo. Vláda sponzoruje spousty firem, tak co teprv tyhle bumbrlíčky, které mají status "vládou sponzorovaného podniku" dokonce oficiálně.

A tím se dostávám k větě z titulku. Původně jsem tenhle příspěvek rozepsal už v červenci po krachu jiné banky, kdy jsem si v nějaké diskuzi přečetli výkřiky jakéhosi chytrolína: "vidíte, takhle to dopadne, když se nechá řádit neviditelná ruka trhu."

Něco takového může tvrdit jen dokonalý hlupák.

Samozřejmě se můžeme bavit o chamtivosti a zaslepenosti komerčních bank, které jsou v celém hypotečním průšvihu namočené. Jenže na skutečném svobodném trhu by současná situace sotva nastala.

Nejenže vláda "podporovala" hypoteční trh prostřednictvím zrůd typu Fannie & Freddie, které by vzhledem ke kvalitě svého hospodaření stejně jednou zkrachovaly, ale navíc centrální banka nafukovala celou bublinu umělým zlevňováním úvěrů (ve snaze "odvrátit recesi" po roce 2001).

Všechny ty kecy o "podpoře trhu", které dnes a denně slyšíme z úst různých mluvících hlav televizi, jen zakrývají to, že vláda na účet daňových poplatníků záplatuje to, co sama způsobila. A zadělává na další problémy tím, že podporuje morální hazard soukromých investorů

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama